Clergy Appointments


Most recently announced appointments are at the top in bold. Appointments are full-time unless otherwise indicated.

Clergy Appointments as of Aug. 1, 2017

Extension Ministries Appointments as of Aug. 1, 2017

Other Appointments as of Aug. 1, 2017

 

Emil Eberhart (Full Elder, Dakotas Conference, Retired) to Inver Grove Heights:  Mt. Bethel (River Valley District) as assigned interim, .25 time, effective January 1, 2018.

Penelope (Penny) Eberhart (Full Elder, Dakotas Conference, Retired) to Inver Grove Heights:  Mt. Bethel (River Valley District) as assigned interim, .25 time, effective January 1, 2018.

 

Abigail Ozanne (newly Licensed Local Pastor) to Browns Valley United Methodist Presbyterian; First Presbyterian, Sisseton SD; Presbyterian, Veblen, SD (North Star District), effective November 1, 2017.

 

John J Morris (Full Elder) to Extension Ministries:  US Army Chief of Chaplains – National Guard Program Chaplain from Extension Ministries:  Garrison Chaplain, effective July 16, 2017.

 

Mary Anne Korsch (Provisional Deacon) to Duluth:  First as Discipleship Coordinator, less than fulltime, and Essentia Health:  Superior as Chaplain, less than fulltime, (Big Waters District) effective August 1, 2017. Mary Anne has been serving Duluth:  First as Discipleship Coordinator, less than fulltime.

 

Paula Colton (Full Deacon) to Excelsior (Twin Cities District) as Deacon of Family and Outreach Ministries, less than fulltime, from Elk River (Big Waters District) as Minister of Administration, less than fulltime, effective August 1, 2017.

 

Robert Hicks (Full Elder, Pacific Northwest Conference) to Winona: Wesley (River Valley District) less than fulltime from Christ First and Palmer (Wasilla, Alaska), effective August 1, 2017.

 

Tori Hicks (Full Elder, Pacific Northwest Conference) to Winona: Wesley (River Valley District) as Associate Pastor, less than fulltime from Christ First and Palmer UMC (Wasilla, Alaska), effective August 1, 2017.

 

Mary Keen (Retired Elder) ASSIGNED to Annandale (Big Waters District), less than fulltime, effective July 15, 2017.

 

Jason Mehring (Newly Licensed Local pastor) to New Ulm:  Oakwood (Southern Prairie District) from seminary, effective July 1, 2017.

 

Rachel Devereaux (Newly Licensed Local Pastor) to Maple Grove:  Cross Winds as Associate Pastor (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Laquaan Malachi (Licensed Local Pastor) to Minneapolis: North as Associate Pastor (Twin Cities District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Ray Sherwood (Member Other Denomination) to Dent, Frazee, Vergas (North Star District), effective July 1, 2017.

 

Mary Lou Sixberry (Newly Licensed Local Pastor) to Gilbert:  Community (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Grant Spencer (Provisional Deacon) to Eagan:  Advent as Youth Ministry Coordinator (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Terryll Sullivan (Certified Lay Minister) ASSIGNED to Richville, Ottertail as Lay Minister (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Marvin Winstryg (Associate Member – Dakotas Conference) to Dent, Frazee, Vergas as Associate Pastor (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Karen Evenson (Provisional Elder) to Farmington:  Faith (River Valley District) from Rosemount:  The Well, (less than fulltime) and Farmington:  Faith (less than fulltime) (River Valley District), effective July 1, 2017.

 

Patricia B. Hinker (Retired Elder) to Lino Lakes:  Gethsemane (Big Waters District) as ASSIGNED Interim, effective September 1, 2017 to June 30, 2018. Pat follows Diane C. Olson who will transition to the Retired Status, effective September 1, 2017.

 

Hope Hutchison (Provisional Deacon, Twin Cities District) to Extension Ministries:  Lutherdale Ministries Agricultural Education Director, Elkhorn, Wisconsin, effective July 1, 2017.

 

Matthew Howe (Provisional Deacon - Western Pennsylvania Conference) to Thief River Falls, Warren: Grace, Angus Presbyterian (North Star District) from seminary, effective July 1, 2017.

 

Dana Neuhauser (Provisional Deacon) to Extension Ministries:  Twin Cities District Coalition Organizer (less than fulltime) and Minneapolis:  New City Church Minister of Public Witness (less than fulltime) (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Shine CP Vang (Full Elder - California-Nevada Conference) to St. Paul:  Wheelock (Twin Cities District), effective August 1, 2017. Shine follows Tsuchue Vang (Associate Member) who transitioned to the Retired Status, effective January 1, 2017.

 

Ronald Warnes (Member Other Denomination) ASSIGNED to Thief River Falls, Warren:  Grace, Angus Presbyterian (North Star District) as Associate Pastor, less than fulltime, from Warren:  Grace, Angus Presbyterian, effective July 1, 2017.

 

KookJin Yun (Full Elder – Northern Illinois Conference) to Hopkins:  Korean Evangelical (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Joyce Parker (Other Denomination) ASSIGNED to Prairie Spirit Parish:  Dodge Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Karl Wolfe (Other Denomination) ASSIGNED to Annandale (Big Waters District) as Interim Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Lori Artner (Qualified Lay Person) ASSIGNED to South Haven:  Zion (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Carol Engelhart (Qualified Lay Person) ASSIGNED to South Haven:  Zion (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Rick Fossum (Retired Elder – Dakotas Conference) ASSIGNED to Anoka (Big Waters District) as Interim Pastor, effective July 1, 2017.

 

Andrew Bittner (Newly Licensed Local Pastor) to Beauford (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Daniel Dempster (Newly Licensed Local Pastor) to Madelia (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017. Daniel has been serving Madelia in an ASSIGNED status.

 

Donna Kuper (Newly Licensed Local Pastor) to Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017. Donna is a student at Sioux Falls Seminary.

 

Suzanne K. Mades (Full Elder) to Minneapolis:  Living Spirit (Twin Cities District) from Personal Leave, effective July 1, 2017.

 

Velda Maine (Newly Licensed Local Pastor) to Jasper, Salem (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017. Velda has been serving Jasper, Salem in an ASSIGNED status.

 

Jill M. Meents (Newly Licensed Local Pastor) to Bloomington: Hillcrest (Twin Cities District) as Lead Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Samuel Mercado (Member Other Denomination) to Bloomington: Hillcrest (Twin Cities District) as Associate Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

David J. Stoeger (Licensed Local Pastor) to Wykoff (River Valley District), less than fulltime from Attending School, effective June 11, 2017.


Eric Shin (Provisional Elder) to Chanhassen:   Discovery (Twin Cities District) from Little Falls:  First United (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Judith Anderson-Bauer (Other Denomination) to Duluth:  Hillside, Duluth:  Lester Park (Big Waters District) as Interim Pastor, effective July 1, 2017.

 

James Crecelius (Full Elder) to Grand Rapids (North Star District) from Isanti:  Spirit River Community (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Darrell Boe (Licensed Local Pastor) to Herman (North Star District, Minnesota Annual Conference), less than fulltime from Bottineau (Sakakawea District, Dakotas Annual Conference), effective July 1 , 2017.

 

Cheryl Fleckenstein (Other Denomination) to Esko:  Northwoods, Duluth:  Norton Park (Big Waters District) as Interim Pastor, effective July 1, 2017. Cheryl follows Gary A. Gottfried (Full Elder) who is transitioning to the Retired Status.

 

Guy Sederski (Licensed Local Pastor) to Isanti:  Spirit River Community, West Bethel:  Cedar (Big Waters District) from West Bethel:  Cedar (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Gail Sederski (Assigned Qualified Lay) to Isanti:  Spirit River Community (Big Waters District) as Program Director, less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Alan H. Bolte (Full Elder) to West Union, Mount Orab (Shawnee Valley District, West Ohio Conference) from Grand Rapids (North Star District, Minnesota Conference), effective July 1, 2017.

 

Gregory W. Leslie (Licensed Local Pastor) to Motley, Staples (North Star District) from Perham, Dent (North Star District), effective July 1, 2017.

 

Dianne Ciesluk (Full Elder) to Little Prairie (River Valley District) from Pequot Lakes (North Star District), effective July 1, 2017.

 

Williams Eaves (Full Elder) to White Bear Lake (Big Waters District) from Anoka (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Cheryl Nymann (Licensed Local Pastor) to Plainview: Peace, Kellogg (River Valley District), effective July 1, 2017.  In addition Cheryl will continue her appointment at Weaver, serving these churches as a 3-point charge. Cheryl follows Cooper Wiggen who will transition to the retired status effective July 1, 2017. 

 

Aaron Justice (Other Denomination) to La Crescent (River Valley District) from Faith Fellowship Church of God, Riverton, Wyoming, effective July 1, 2017. Aaron follows Gregory V. Nelson (Full Elder) who is transitioning to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

James "JJ" Morgan (Licensed Local Pastor) to Waterville: Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), less than full time, from Thief River Falls (North Star District), effective July 1, 2017.

 

Stefanie Morgan (In Candidacy, North Star District) ASSIGNED to Waterville: Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), Associate Pastor, less than full time, effective July 1, 2017.


Gregory Ciesluk (Full Elder) to Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District) from Motley, Staples (North Star District), effective July 1, 2017. Greg follows John McEachran (Associate Member, Retired Status) and Judith McEachran (Assemblies of God, Transitioning to Retired Status effective July 1, 2017) who have been serving Faribault:  Fourth Avenue.

 

Christina (Stina) Koppes (Full Elder) to Delano (Big Waters District) from Family Leave, effective July 1, 2017.

 

Amanda Larsen (Full Elder) to Red Wing:  First (River Valley District), Associate Pastor, less than fulltime, from Lanesboro, Wykoff (River Valley District), less than fulltime, effective June 1, 2017. Amanda follows Pamela Armstrong (Licensed Local Pastor) who will be relocating to Colorado, effective May 31, 2017.

 

Linda McCollough (Licensed Local pastor) to Columbia Heights:  Community (Twin Cities District) from Excelsior (Twin Cities District), Associate Pastor, effective July 1, 2017.

 

David Doppenberg (Other Denomination) to Elk River (Big Waters District) from White Bear Lake (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Seokhwan Jay Jeong (Provisional Elder) to St. Paul:  Mounds Park (Twin Cities District) from Lamberton, Sanborn, Walnut Grove (Southern Prairie District), effective July 1, 2017. Jay follows Dennis Alexander (Full Elder) who is transitioning to the Retired Status

 

Keihwan Ryoo (Full Elder - Dakotas Conference) to Extension Ministries:  Korean Ministry Plan Missionary, General Board of Global Ministries, (Los Angeles, California) from Hopkins:  Korean Evangelical (Twin Cities District - Minnesota Conference), effective July 1, 2017.

 

Chad Setter (Licensed Local Pastor) to Lake Crystal:  Cornerstone (Southern Prairie District), less than fulltime, from Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Donna M. Dempewolf (Full Elder) to Denver: Trinity - Executive Pastor (Metro District, Rocky Mountain Conference) from Minneapolis:  Living Spirit (Twin Cities District, Minnesota Conference), effective June 12, 2017. 

 

Carolyn Doering (Full Elder, Arkansas Conference) to Heron Lake, Lakefield (Southern Prairie District), less than fulltime, from Hazen, Devalls Bluff UMCs (Central District, Arkansas Conference), effective July 1, 2017.

 

Kirk Doering (Full Elder, Arkansas Conference) to Sanborn, Lamberton, Walnut Grove (Southern Prairie District), from Carlisle First UMC (Central District, Arkansas Conference), effective July 1, 2017.

 

Shawna Horn (to be commissioned Provisional Elder at 2017 Annual Conference) to St. Paul:  Fairmount Avenue (Twin Cities District) from Little Prairie (River Valley District), effective July 1, 2017.

 

Ashley Swoboda (Licensed Local Pastor) to Mankato Hilltop (Southern Prairie District) as Associate Pastor/Director of Youth and Campus Ministries from Lake Crystal Cornerstone, Beauford (Southern Prairie District), effective July 1, 2017.

 

Gary Liker (Full Elder) to Pequot Lakes:  Grace (North Star District) from Bloomington:  Hillcrest (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Max R. Richter (Full Elder) to Champlin (Big Waters District) from Columbia Heights Community (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Matthew P. Sipe (Full Elder) to Minnetonka Lead Pastor (Twin Cities District) from Delano (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Patricia Hinker (Retired Full Elder) ASSIGNED to St. Paul:  Fairmount Avenue (Twin Cities District), interim pastor, effective February 1 - June 30, 2017.

 

Marci A. Jamison (Full Elder) to Leave of Absence from St. Paul:  Fairmount Avenue (Twin Cities District), effective February 1, 2017. 

 

James Beard (Full Elder) to Mound:  Bethel (Big Waters District) from Elk River (Big Waters District), effective July 1, 2017. Jim follows David McBride (Full Elder) who transitions to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

Jennifer Anderson (Provisional Elder, Dakotas Conference) to Burnsville: Grace (River Valley District, Minnesota Conference), from Calvary, Union Grove (Corridor District, North Carolina Conference), effective July 1, 2017. Jen follows Kevin Schill (Full Elder) who transitions to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

Diane Bolles (newly Licensed Local Pastor) to Nashwauk, Pengilly (North Star District), less than fulltime, effective March 5, 2017.

 

Carollee Smith (Certified Candidate and Qualified Lay Leader) ASSIGNED to Alden (Southern Prairie District) less than fulltime, effective March 1, 2017.

 

Joseph W. Carpenter (Retired Full Elder) to Bird Island (Southern Prairie District), less than fulltime, effective March 1, 2017.

 

Richard R. Koehn (Retired Full Elder) ASSIGNED to Rice:  Graham (Big Waters District), less than fulltime, effective April 16, 2017. Ric follows Suzanne Maki (Part-time Licensed Local Pastor) as she began Medical Leave of Absence, effective February 13, 2017, and will transition to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

Sharon J. Nelson (Retired full Elder) to Waterville:  Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), less than fulltime interim, effective March 1 through June 30, 2017.

 

Cynthia L. Kennedy (Full Elder) to Personal Leave of Absence from Waterville:  Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), effective March 1, 2017.

 

Ailsa L. Odom (newly Licensed Local Pastor) to Beardsley UMC, Zion Lutheran - Ortonville (North Star District) from seminary, effective February 21, 2017.

 

Jeanine Alexander (Full Elder) to Duluth:  First (Big Waters District) from Minnetonka (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Samuel J. Kautz (Full Elder) to Montevideo (Southern Prairie District) from Duluth: Lester Park, Hillside (Big Waters District), effective July 1, 2017.Sam follows Gwendolyn Bohlke (Full Elder) who will transition to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

Bridget Sheely, (newly Licensed Local pastor) to Racine, Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective December 1, 2016.


Iris Z. Burse (newly Licensed Local Pastor) to Winona:  Immanuel (River Valley District), less than fulltime, effective November 1, 2016.


Paula K. Colton (Full Deacon) to Elk River:  Minister of Administration (Big Waters District), less than fulltime, from Family Leave, effective August 15, 2016.


Andrew Petter (newly Licensed Local Pastor) to Hibbing: Wesley (North Star District), less than fulltime, from seminary, effective October 15, 2016.


Debra Schaffran (qualified lay person) ASSIGNED to Mora, Ogilvie (Big Waters District), effective October 1, 2016.


Kali Christensen (qualified lay person) to Communities of Faith Larger Parish (Clarissa, Clotho, Eagle Bend), less than fulltime, effective September 9, 2016. 


Cheryl J. Nymann  (Newly Licensed Local Pastor) to Weaver United Methodist Church (River Valley District), less than fulltime, effective October 1, 2016.


Richard N. Fossum (Retired Elder Dakotas Conference) to Duluth:  First (Big Waters District), as interim pastor, effective August 25, 2016. Rick follows David Bard (Full Elder) who was elected bishop at the North Central Jurisdictional Conference in July and will begin serving the Michigan Area on September 1, 2016.


Daniel Foster (Part-time Licensed Local Pastor) to Amboy, Vernon Center:  Grace (Southern Prairie District), less than fulltime, from Communities of Faith United Methodist Parish:  Clarissa, Clotho, Eagle Bend (North Star District), effective September 1, 2016.


Michael McInnis (Covenant Church) to Windom:  First (Southern Prairie District) from being involved in Church Planting in Omaha, Nebraska, effective September 1, 2016.


Judith Miller-Qualley (Licensed Local Pastor) to Pipestone:  Peace (Southern Prairie District) less than fulltime, from Pipestone:  Jasper and Pipestone:  Salem (Southern Prairie District) less than fulltime, effective August 28, 2016.


Velda Maine (qualified lay person and Luverne UMC ministry candidate) to Pipestone:  Jasper and Pipestone:  Salem (Southern Prairie District) less than fulltime, effective August 21, 2016.


Christopher D. Carr (Provisional Deacon) to Minneapolis:  Lake Harriet (Twin Cities District) as Director of Youth Ministries, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Clinton Firstbrook, III (Retired Licensed Local Pastor) to St. James (Southern Prairie District), less than fulltime, from St. James and Beauford (Southern Prairie District), effective July 1, 2016.


Daniel Dempster (Qualified Lay Person) ASSIGNED to Madelia (Southern Prairie District) less than fulltime, under the care of the district superintendent, effective July 1, 2016.


Steven Reiser (newly Licensed Local Pastor) to Minneapolis:  Epworth (Twin Cities District) less than fulltime, effective July 1, 2016


Toubee Yang (newly Licensed Local Pastor) to Northwest Minneapolis Hmong UM Ministry New Church Start (Twin Cities District), less than fulltime, effective May 15, 2016.


Pamela R. Armstrong (Licensed Local Pastor) to Red Wing:  First (River Valley District) as Associate, less than fulltime, from Minneapolis:  Epworth (Twin Cities District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Lisbeth “Libby” Henslin (newly Licensed Local Pastor) to Racine, Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Nicholas Scutari (Member Other Denomination) to Tracy (Southern Prairie District), effective June 1, 2016.


Lauren A. Snell (Licensed Local Pastor) to Morris Federated and Herman (North Star District) from Morris Federated, effective July 1, 2016.


Alanna Tyler (Member Other Denomination) to Minneapolis:  Park Avenue (Twin Cities District) as Associate, effective July 15, 2016.


Mark Bateson (Full Elder) to Henning, Wrightstown (North Star District), less than fulltime, from Cooperative Parish:  Deer Creek, Henning, Wadena, Wrightstown (North Star District), effective July 1, 2016.


Lee Kantonen (Full Elder) to Deer Creek, Wadena (North Star District) from Extension Ministry:  Red River Valley Hospice, effective July 1, 2016.


Linda McCollough (newly Licensed Local Pastor) to Excelsior (Twin Cities District) as Associate of Community and Family Ministries, effective June 1, 2016.


Amelia Buschena (Newly Licensed Local Pastor) to Cambridge:  Common Ground (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Andrew Buschena (Qualified Lay Person) ASSIGNED to Cambridge:  Common Ground (Big Waters District), less than fulltime, under the care of the district superintendent, effective July 1, 2016.


Mark Rader (Full Elder) to Rochester:  Evangel (River Valley District) from Riverton UMC (Yellowstone Annual Conference), effective October 1, 2016. Mark follows Philip Strom who is transitioning to the retired status.


Michael Owens (Full Member Other Denomination) to Minneapolis:  North (Twin Cities District) as associate, less than fulltime, effective June 1, 2016.


Je’sus Purisaca Ruiz (Provisional Elder, 2016) to Minneapolis:  Simpson (Twin Cities District) as associate, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Ashley Swoboda (newly Licensed Local Pastor) to Lake Crystal:  Cornerstone and Beauford (Southern Prairie District), less than fulltime, from Asbury Theological Seminary and Herrington UMC (Lexington District, KY Annual Conference), effective July 1, 2016.


Cody Swoboda (newly Licensed Local Pastor) to Lake Crystal:  Cornerstone and Beauford (Southern Prairie District) from Asbury Theological Seminary and Herrington UMC (Lexington District, KY Annual Conference), effective July 1, 2016.


David Doppenberg (Ordained ELCA) ASSIGNED to White Bear Lake as intentional interim pastor, effective July 25, 2016.


Kelly Lamon (newly Licensed Local Pastor) to Woodbury, Peaceful Grove (River Valley District) as Associate Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Tamara Luckhardt (Certified Candidate) assigned to Plymouth:  Messiah (Twin Cities District) as associate pastor, effective July 1, 2016, to be appointed upon issuance of her License for Pastoral Ministry.


Clay Oglesbee (Full Elder) to Red Wing:  First (River Valley District), less than fulltime, from Extension Ministries:  River Valley District Superintendent, effective July 1, 2016.  


Keith Mercer (Licensed Local Pastor) to Danube/Renville/Middle Creek (Southern Prairie District) from Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2016. Keith follows Dean Nosek (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Debra King Quale (Full Elder) to Caledonia, Hoka, South Ridge (River Valley District) from Lake Crystal:  First, Madelia (Southern Prairie District), effective July 1, 2016.


Karen Evenson (Licensed Local Pastor) to Rosemount UMC Associate and South Metro Cooperative Parish - Farmington:  Faith UMC campus (River Valley District) from Rosemount Associate (River Valley District) and Extension Ministries: Reach, Renew, Rejoice Campaign Coordinator, effective July 1, 2016.


Randy Koppen (Full Elder) to Redwood Falls:  First (Southern Prairie District) from Extension Ministries:  Interim Project Manager, Minnesota Annual Conference, effective July 1, 2016. Randy follows Janiece Redman (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Josh Doughty (Provisional Elder) to Springfield (Southern Prairie District) from Rochester:  Bethany (River Valley District), effective July 1, 2016. Josh follows David Price who is transitioning to the retired status.


Gregory Strunk (Full Elder) to Rosemount and South Metro Cooperative Parish (River Valley District) from Red Wing:  First (River Valley District), effective July 1, 2016.


Paula Gaboury (newly Licensed Local Pastor) to United Church of Two Harbors (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Ruth Ann Ramstad (Full Elder) to Crystal:  Brunswick (Twin Cities District) from Woodbury/Peaceful Grove (River Valley District), effective July 1, 2016.


Sharon Goetzinger (Licensed Local Pastor) to Mabel, Newburg (River Valley District), less than fulltime, from Sargeant, Brownsdale (River Valley District), effective July 1, 2016.


Marnie Parrish-Siggelkow (Qualified Laity) ASSIGNED to Finlayson UMC, Moose Lake UMC, Sandstone UCC (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Roger Parrish-Siggelkow (Licensed Local Pastor) to Finlayson UMC, Moose Lake UMC, Sandstone UCC (Big Waters District), less than fulltime, from Alexandria (North Star District), effective July 1, 2016.


Mark Bengtson (Full Elder) to Sargeant:  Zion, Brownsdale (River Valley District), less than fulltime, from Calendonia, Hokah, South Ridge (River Valley District), effective July 1, 2016.


Lyndon Zabel (Full Elder) to Extension Ministries:  Director of Missional Impact, Minnesota Annual Conference from Plymouth:  Messiah, Associate Pastor, half-time (Twin Cities District) and Extension Ministries:  Director of Missional Impact, Minnesota Annual Conference, half time, effective July 1, 2016.


Craig Haberman (Full Elder) to Alexandria (North Star District) from Tracy (Southern Prairie District), effective April 16, 2016.


Keith Mercer (newly Licensed Local Pastor) to Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective January 1, 2016. Keith has been serving Sumner Center as an assigned Certified Lay Minister.


Guy Sederski (Licensed Local Pastor) to West Bethel:  Cedar (Big Waters District), less than fulltime, effective January 1, 2016. Guy has been serving West Bethel:  Cedar as an assigned Licensed Local Pastor.


Kathleen R. Menne (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  Hospice Chaplain, Mayo Clinic Health Systems, Mankato (Southern Prairie District), from Appointment Beyond the Local Church:  Hospice Chaplain, Allina Health, New Ulm (Southern Prairie District), effective November 30, 2015. Kathleen’s secondary appointment at Mankato:  Belgrade Avenue United Methodist Church (Southern Prairie District) remains the same.


Michelle Olson (PE) to Virginia:  Peace (North Star District) from Virginia:  Peace and Gilbert (North Star District), effective September 8, 2015.


Susan M. Mullin (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  General Board of Global Ministries, Strategic Planning Consultant, less than fulltime, in addition to continuing her appointment as Director of Faith Formation at St. Anthony:  Faith (Twin Cities District), less than fulltime, effective September 1, 2015.


Leah Challberg (Licensed Local Pastor) to St. Paul: Epworth and Roseville:  Centennial Associate (Twin Cities District), less than full time, from St. Paul:  Epworth, less than full time, effective September 1, 2015.


Guy Sederski (Newly Licensed Local Pastor) assigned to West Bethel:  Cedar as Interim Pastor, less than fulltime, effective September 1, 2015.


James Haun (Retired Elder) assigned as interim pastor to Champlin (Big Waters District), less than fulltime, effective September 1, 2015.


Garth Heckman (Other Christian Denomination) to New Prague:  Heritage and Jordan:  Immanuel (River Valley District), less than fulltime, from assignment to New Prague:  Heritage (River Valley District), effective September 1, 2015.


Marilyn Loken (Full Elder) to Weaver (River Valley District), less than full-time, from personal leave of absence, effective September 15, 2015.


Kristina Geer (laity) assigned to Nashwauk, Pengilly (North Star District) from McGregor, Fleming (North Star District), less than fulltime, August 1, 2015. 


Diane Christianson (Full Elder, North Carolina Conference) to St. Anthony:  Faith (Twin Cities District) from Champlin (Big Waters District), effective August 1, 2015.


David Drager (Licensed Local Pastor) to Hector, Buffalo Lake:  Zion (Southern Prairie District) from Hector (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Daniel Kocher (Certified Lay Minister) assigned to Vernon Center, Amboy (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda Leigh Brown (Full Elder) to Coralville (Iowa Conference) from St. Anthony:  Faith (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Loren Grage (Retired Elder) to Pine River (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda Gesling (Full Elder) to Newport United Methodist Church (River Valley  District), less than fulltime, from Stillwater (Big Waters District),  effective July 1, 2015.


Terri Horn (newly Licensed Local Pastor) to LeSueur (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Donna Martinson (Full Elder) to Le Center / St. Peter: Good Samaritan (Southern Prairie District), less than fulltime, from Family Leave, effective July 1, 2015.


Walter Lockhart, IV (Full Elder) to Minneapolis:  Walker Community and Minneapolis:  Simpson (Twin Cities District), less than fulltime, effective September 1, 2015. Walter currently serves Minneapolis:  Walker Community, less than fulltime.


Jean Elliott (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  Bethel Lutheran Church, Hudson, WI, as Director of Youth Ministries, effective July 1, 2015. Jean’s secondary appointment as a Full Deacon will be to White Bear Lake (Big Waters District)


Clint Evans (newly Licensed Local Pastor) to Sleepy Eye, Fairfax (Southern Prairie District), effective July 1, 2015. Clint has been serving at Pequot Lakes:  Grace (North Star District) as Youth Director.


Wesley J. Johnson (Full Elder) to Jeffers, Red Rock (Southern Prairie District), less than full time from Marshall: Wesley (Southern Prairie), effective July 1, 2015. Wes follows Judith Lloyd who is transitioning to the retired status.


David Johnston (Other Denomination: Converge) to Marshall: Cornerstone (Southern Prairie - new congregation as Marshall: Albright and Marshall: Wesley merge), effective July 1, 2015.


Brenda L. Kramer King (Full Elder) to Appleton, Bellingham, Correll, Marrietta UCC (North Star District) from Brainerd:  Park (Big Waters District), effective July 1, 2015.


Laura Nordstrom (newly Licensed Local Pastor) to Glenwood:  United Parish (North Star District), effective July 1, 2015.


Mark D. Winther (Licensed Local Pastor) to Wood Lake (Southern Prairie District), less than full time, from Marshall: Albright and Wood Lake (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Gordon Deuel (Full Elder) to Lakeville:  Crossroads – Elko-New Market New Church Start (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015. Gordon has been previously been serving this appointment fulltime.


Melissa Deuel (newly Licensed Local Pastor) to Lakeville:  Crossroads – Elko-New Market New Church Start (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Matthew Silker (newly Licensed Local Pastor) to Chanhassen:  Discovery (Twin Cities District) from Appleton, Bellingham, Correll and Marietta UCC (North Star District), effective July 1, 2015.


Barbara L. Jones (Retired Licensed Local Pastor) to Hawick (North Star District), effective July 1, 2015.


Loren M. Olson (Full Elder) as Lead Pastor to the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District) from Owatonna United Methodist Church, effective July 1, 2015.


Debora K. Miller (Licensed Local Pastor) as Associate at Dodge Center in the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda L. Boorman (Licensed Local Pastor) as Associate at Owatonna in the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District), less than full-time, effective July 1, 2015.


Carrie L. Binnie (Full Elder) to Monticello:  Community (Big Waters District) from Chanhassen:  Discovery (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Laurence G. Foote (Retired Elder) to Pine Lake Chapel (North Star District) less than fulltime, effective July 1, 2015.


Patricia B. Hinker (Retired Elder) assigned to St. Paul:  St. Anthony Park (Twin Cities District) as Intentional Interim Pastor, effective July 1, 2015. Pat follows J. Samuel Subramanian (Full Elder, Iowa Conference) who will be ending his less-than-fulltime assignment at St. Paul:  St. Anthony Park, June 30, 2015.


Dawn Houser (Licensed Local Pastor) to Aitkin, Emily (North Star District) from Nashwauk, Pengilly (North Star District), effective July 1, 2015.


Daniel C. Johnson (Full Elder) to Extension Ministries:  Twin Cities District Superintendent from Extension Ministries:  Director of Congregational Development (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


John McEachran (Associate Member) to Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District) as Pastor, less than fulltime, from Lakeland:  Saint Croix Valley and Newport (River Valley District), effective July 1, 2015.


Judith A. McEachran (Other Denomination) to Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District) as Associate Pastor, less than fulltime, from Lakeland:  Saint Croix Valley (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


James “JJ” Morgan (newly licensed Local Pastor) to Thief Rivers Falls, effective July 1, 2015. JJ will be coming from seminary upon his graduation in May 2015.


Judith Zabel (Full Elder) to Minneapolis:  Hennepin Avenue (Twin Cities District) from Extension Ministries:  Twin Cities District Superintendent, effective July 1, 2015.


JoAnne Amaral (Full Elder) to Family Leave from Bloomington:  Normandale Hylands (Twin Cities District), effective July 1, 2015. 


Jean-Paul Baudhuin (Licensed Local Pastor) to St. Louis Park:  Aldersgate (Twin Cities District) from Rosemount Associate (River Valley District), effective July 1, 2015.


Amy Jo Bur (Full Elder) to Mendota Heights:  St. Paul’s (Twin Cities District) from Le Center and St. Peter:  Good Samaritan (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Ralph Holbrook (Licensed Local Pastor) to North Branch:  Main Street (Big Waters District), effective July 1, 2015. Ralph is a newly licensed local pastor.


Nathaniel "Nate" Larson (newly Licensed Local Pastor) appointed to Rosemount Associate (River Valley District) from assignment as Qualified Lay Person to Rosemount, effective July 1, 2015.


John Mitchem (Licensed Local Pastor) to Albert Lea (Southern Prairie District) from Sleepy Eye (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Chad Setter (newly Licensed Local Pastor) to Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), less than full time. effective July 1, 2015.


Kathleen W. Zielinski (Retired Elder) to Intentional Interim Pastor, second year, Farmington:  Faith (River Valley District), effective July 1, 2015.


Holly W. Aastuen (Full Elder) to Wyoming (Big Waters District) from St. Louis Park:  Aldersgate (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Thomas G. Biatek (Full Elder) to Maplewood:  Arlington Hills (Twin Cities District) from Albert Lea (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Karen Evenson (Licensed Local Pastor) to Rosemount (River Valley District) as Associate of Missions and Connections, less than fulltime, and to Extension Ministry:  Project Manager - Reach, Renew, Rejoice Campaign (Minnesota Annual Conference), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Jon A. Marburger (Full Elder) to Dexter, Grand Meadow Union (River Valley District), less than fulltime, from Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Philip L. Strom (Full Elder) to Rochester:  Evangel (River Valley District) as intentional interim from Extension Ministry:  Southern Prairie District Superintendent, effective July 1, 2015.


Jeffrey M. Utecht (Full Elder) to Lakeland:  St. Croix Valley (River Valley District) as intentional interim, from Rochester:  Evangel (River Valley District, effective July 1, 2015.


William Davis "Dave" Westlake (Licensed Local Pastor) to West Concord (River Valley District), less than fulltime, from Dodge Center, West Concord (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Ruth Gangloff (Retired Licensed Local Pastor) to Sauk Centre (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Justin M. Halbersma (Full Elder) to Brainerd:  Park (Big Waters District) from Winona: Wesley (River Valley District), effective July 1, 2015.


Rhodel Jacobson (Full Elder) to Bloomington:  Normandale Hylands (Twin Cities District) from Monticello:  Community (Big Waters District), effective July 1, 2015.


Jerad Morey (Licensed Local Pastor) to Northfield (River Valley District) as associate pastor, less than fulltime, from employment with the Minnesota Council of Churches, effective July 1, 2015.


Rachel M. Morey (Full Elder) to Northfield (River Valley District) as lead pastor, full time, from Minneapolis: Simpson (Twin Cities District) less than fulltime, effective July 1, 2015.


Luke C. Nelson (Full Elder) to Rochester:  Homestead (River Valley District) from Le Sueur (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Martin B. Raths (Full Elder) to Stillwater (Big Waters District), co-pastor, from Northfield (River Valley District), co-pastor, effective July 1, 2015.


Donna R. Buell (Ordained PC USA) to Stillwater (Big Waters District), co-pastor, from Northfield (River Valley District), co-pastor, effective July 1, 2015.


Richard Zeck (Full Elder – Dakotas Conference) to Brooklyn Center:  Brooklyn (Twin Cities District – Minnesota Conference) from Brookings First (Glacial Lakes District – Dakotas Conference), effective July 1, 2015. Richard will be following Rufus Campbell (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Karen V. Ashton (Full Elder) to Proctor:  Forbes (Big Waters District) from Dexter, Grand Meadow (River Valley District) effective July 1, 2015. Karen will follow Pamela E. Barbour who will be transitioning to the retired status.


Robert M. Kopp (Full Elder) to Bemidji (North Star District) from Thief River Falls (North Star District), effective July 1, 2015.


Kelly McCuaig (Licensed Local Pastor) to Mankato:  Hilltop (Southern Prairie District) from Asbury Theological Seminary, effective July 1, 2015. Kelly will be following Fred Vanderwerf (Full Elder) who is transitioning to Extension Ministries:  Southern Prairie District Superintendent.


Carl “Chip” M. Nielsen (Full Elder) to Park Rapids:  Riverside as Lead Pastor (3/4 time) (North Star District) from Maplewood:  Arlington Hills (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Delores “Lori” L. Nielsen (Full Elder) to Park Rapids:  Riverside as Associate Pastor (3/4 time) (North Star District) from Wyoming (Big Waters District), effective July 1, 2015. 


Robert A. Kandels (Full Elder) to Paynesville:  Grace (North Star District) from Rochester:  Homestead (River Valley District), effective July 1, 2015. Bob will follow Richard R. Koehn (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Jeff Ozanne (Full Elder) to Willmar, Lead Pastor-fulltime (North Star District) from Glenwood: United Parish (North Star District), effective July 1, 2015. Jeff follows Rev. John Darlington (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Marianne Ozanne (Provisional Elder) to Atwater/Rosendale, 3/4-time, (North Star District) and Willmar, Associate Pastor of Discipleship-one-quarter time, (North Star District) from Sauk Centre (North Star District), effective July 1, 2015. Marianne follows Rev. Joseph Carpenter (Full Elder) at Atwater/Rosendale who is transitioning to the retired status.


Dennis R. Tamke (Licensed Local Pastor) to Austin:  First (Southern Prairie District) from Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District), effective July 1, 2015. Dennis follows Marilee A. Benson (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Frederick S. E. Vanderwerf (Full Elder) to Extension Ministries:  Southern Prairie District Superintendent, effective July 1, 2015. The current superintendent, Philip L. Strom (Full Elder), will transition to the retired status. Fred will also serve as “vision pastor” at Mankato:  Hilltop UMC (Southern Prairie District), where he currently is appointed.


Minnesota Annual Conference of the United Methodist Church

122 West Franklin Avenue, Suite 400 Minneapolis, MN 55404

info@minnesotaumc.org

(612) 870-0058